Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Dijagrami u ekonomiji". Rad ima 22 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 



PREDMET: EKONOMSKA ANALIZA

TEMA: DIJAGRAMI U EKONOMIJI

Mart 2011. god.

Sadrzaj TOC \o "1-3" \h \z \u

Uvod

U nauci i savremenim naucnim disciplinama postoji više različitih načina za prikazivanje odnosno predstavljanje podataka. Ipak, bez obzira na to o kom se načinu radi svi imaju isti cilj - da se olakša pregled podataka, da se ostvare pretpostavke za njihovu analizu, ali i da se samim prikazivanjem podataka steknu uslovi za izvođenje određenih zaključaka.

Ekonomski odnosi se mogu izraziti u obliku jednacina, tabela ili dijagrama(grafikona). Kada je odnos jednostavan, tabela ili dijagram(grafik) moze biti dovoljan. Grafovi ili dijagrami su korisni u ekonomiji zato što sažimaju veliki broj podataka na malom prostoru.

DIJAGRAMI

Osamdesetih godina proslog vijeka, objekti su poceli da napustaju istrazivacke laboratorije i napravili su prve korake ka „stvarnom“ svijetu . Sa opisivanjem kontrolisanog procesa razvoja grafickih prikaza poceli su progameri jos tada, i to u raznim naucnim disciplinama pa tako i u ekonomiji. Kljucne knjige o objektno orijentisanim grafickim jezicima pojavile su se 1988-1992 godine. Vodece licnosti su bile Grady Booch, Peter Coad, Iver Jacobson, Jim Odell, Jim Rumbaugh, Rebecca Wirfs-Brock i drugi. Tada je nastao i C+ + jezik za programianje.

Graficko prikazivanje je pocinjalo od opisa zadataka do finaliziranja proizvoda. To je dovelo do stvaranja strukturne metodologije koja se odnosila na dijagrame kao na primjer SSADM (Strukuturna Sistem Analiza i Dizajn Metod).

Devedesetih godina, objektno orijentisano programiranje preuzima glavnu ulogu i projektanti pocinju da rade na objektno-orijentisanim metodologijama dijagrama, prema objektno orijentisanom grafickom stilu. U tom periodu nastaju razne metode ka sto su: Booch metod (Booch '93), Objectory metod (Jacobson '92) i OMT (Rumbaugh '91), takodje nastaje Rational Unified Procces i metoda koja sve vise dobija na popularnosti Extreme Programming.

Prikazivanje podataka pomocu dijagrama nam omogucuje da analiziramo odredjene ekonomske pojmove, istrazujemo i pratimo tokove neke ekonomske pojave, zavisnost medju podacima koje se ispituju odnosno velicinama koje su prikazane u dijagramu. Prema naucniku Naisbittu dijagram se definise kao „geometrijski nacin prikazivanja dva ili vise skupa podataka ili varijabli koji slikom pokazuje njihove medjusobne odnose“. Ovakav nacin prikazivanja se vrsi na koordinatnon sistemu. Apcisa predstavlja horizontalnu koordinatu (X) , dok se vertikalna koordinata naziva ordinata (Y).

Slika 1. Koordinatni sistem

Razlikujemo dijagrame koji prikazuju vremenske serije i dijagrame koji pokazuju odnos izmedju razlicitih varijabli. Dijagram sa vremenskom serijom na apcisi (X) ima podatke o vremenu, a na ordinati(Y) neku ekonomsku pojavu.

Slika 2. Primjer vremenskog dijagrama

Druga vrsta dijagrama je ona koja prikazuje odnose izmedju dvije razlicite varijable. Varijabla - stupanj ili mjera promjena u vremenu ili opažanjima. Na primjer jedna varijabla (ponuda) se nalazi na osi X , a druga (cijena) na osi Y. Dijagrami se temelje na seriji empirijskih podataka koji se predstavljaju u tabeli. Dijagrami se takodje koriste u prikazivanju ekonomskih modela. Ekonomski model- je matematicki prikaz odnosa izmedju dvije ili vise varijabli. Razlikujemo dva tipa grafikona: empirijski i apstraktni. Empirijski predstavlja stvarno prikazivanje grafikona. Apstraktni predstavljaju polazak od opstih principa.

...

 

-----------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.--------------------------------------   

www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!